Jak číst Bibli?

Čím začít?

Pokud byste rádi začali se čtením Bible, tak je vhodné začít jednoduššími knihami. Obecně se doporučuje začít např. Janovým evangeliem, kde je popsán život Ježíše Krista. Potom je dobré číst další knihy Nového zákona a nakonec Starý zákon.

Tyto doporučení jsou vhodné proto, aby člověk lépe porozuměl kontextu biblické zvěsti. Nový zákon je totiž pro soudobého člověka mnohem srozumitelnější než Starý zákon, jehož mnohé texty jsou staré několik tisíc let a jejich výklad vyžaduje znalost jistého historického kontextu.

Způsob jak přečíst celou Bibli

Pokud máte chuť číst Bibli systematicky a přečíst ji skutečně celou, vyplatí se využít některého z rozpisů čtení Bible za 1 rok. Existují v různých obměnách. Nejvíce záleží, kolik různých biblických knih zároveň čtete. Nejobvyklejší je číst ráno úsek textu z Nového a večer ze Starého zákona.

Bible za rok


Níže je náhled rozpisu čtení Bible na každý den. V každém sloupci je uvedena jedna z částí Bible, kterou čtete za den. Tímto tempem přečtete Bibli za celý rok. Pokud byste měli zájem o stažení celého přehledu na rok v pdf, tak je ke stažení rozpis čtení Bible na rok. Prohlédnout si ho můžete jako náhled níže.

Bibli je samozřejmě možné přečíst i naráz. Pro představu trvá přečtení v češtině nahlas celé Bible zhruba 3 dny a 3 noci.  72 čistých hodin lze předpokládat, pokud byste vůbec netrpěli únavou. Proto je lepší samozřejmě číst Bibli postupně a využít nějaký z plánů čtení.

Test znalostí

Chcete zjistit, jak moc znáte Bibli? Vyzkoušejte náš test znalostí Bible.

Spustit »

Překlady Bible

Zajímají vás překlady Bible? Projděte si informace o českých překladech Bible.

Více »

Kvíz pro děti

Máš chuť vyzkoušet své Biblické znalosti? Zkus zábavný kvíz biblických otázek!

Spustit »